Çevre Kirliliği Esenyurt ve Avcılar’da

Tehlikeli Atıkların Bertarafı
20 Aralık 2020
Çevre Danışmanlık Firmalarında Çalışanlara Duyuru
7 Kasım 2022

Çevre Kirliliği Esenyurt ve Avcılar'da

Çevre Kirliliği Çeşitlerinden Su Kirliliği Esenyurt ve Avcılar Bölgesindeki derede gözükmektedir.

Bölgedeki derenin suları fabrikaların atıksuları yüzünden gri akmaktadır.

Esenyurt’ta fabrikaların bulunduğu bölgeden geçen Haramidere Deresi’nin rengi griye döndü. Derenin hemen kenarında bulunan bir kanaldan ise siyah renkte su aktığı görüldü. Bu bölgede yaşayanlar, derenin renginin fabrika atıklarından kaynaklı değiştiğini ifade ediyor.

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde, çevresinde hayvanların otlatıldığı dereye bağlanan kanal suyunun ise turuncu aktığı görülüyor.

Mahalle sakinleri, basın mensuplarına, derelere ıslah çalışması yapılması gerektiğini dile getirerek, ilgililerden atık döken işletmelere cezai işlem uygulanmasını talep etti.​​​​​​​

İSKİ’den yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Ekiplerimiz, Haramidere’de yapmış oldukları incelemelerde, renkli atık su deşarjına rastlamıştır. Bölgedeki firmalar periyodik olarak incelenmekte ve arıtma tesisleri denetlenmektedir. Kurumumuz kaçak deşarj tespit ettiği takdirde, gerekli işlemleri ivedilikle gerçekleştirmektedir.”

Beste Çevre olarak çevre kirliliğinin önemini, çeşitlerini, nedenlerini, çözümlerini eğitimlerimizde ele almaktayız.

Başka bir Dünya yok, kaynaklarımız tükeniyor. Tüketim toplumu olmaktan çıkıp üretim topluluğu olmalıyız. İsrafın önüne geçerek tasarrufun önemini özellikle eğitimlerde vurgulamalıyız.

Beste Çevre Danışmanlık olarak İstanbul Avrupa Yakası Beylikdüzü, Kıraç, Esenyurt, Hadımköy, İkitelli, Arnavutköy, Sultangazi, Büyükçekmece ve Silivri’de faaliyet gösteren işletmelere çevre kirliliğini anlatmaktayız.

//]]>